Fotovoltaické články

Zverejnené: 21.06.2016

Produkcia solárnych panelov, presnejšie povedané fotovoltaických článkov, progresívne rastie. Pritom sa ukazuje, že dôležitejším faktorom ako čo najvyššia účinnosť konverzie, sú náklady prepočítané na 1 watt výkonu. Kritici si zas myslia, že súčasný boom využívania slnečnej energie umelo poháňajú dotované výkupné ceny elektriny.

Podľa údajov servera Solarbuzz zo septembra 2009 viac ako tretina solárnych panelov na trhu (37,3 %) má cenu nižšiu ako 4,75 USD (3,32 €) na watt. Najefektívnejšie polykryštalické moduly dosahujú 2,38 USD (1,67 €)/W, kým monokryštalické panely dosahujú špecifické náklady 2,50 USD (1,75 €)/W.

Ešte lacnejšie dokážu vyrábať elektrickú energiu tenkovrstvové solárne panely. Solarbuzz uvádza najnižšie náklady pri tejto kategórii panelov na úrovni 1,76 USD (1,23 €)/W. Ale momentálna svetová jednotka, americká spoločnosť First Solar udáva, že v najnovších produktoch sa jej podarilo špecifické náklady stlačiť pod jeden americký dolár na jednotku výkonu (aktuálne 0,89 USD/W). Investičné náklady pri budovaní veľkých solárnych fariem s výkonom rádovo desiatok MW sa tým výrazne znižujú.

Megawatty v púšťach aj na lúkach

Ideálnym miestom na umiestnenie solárnych fariem väčších výkonov sú púšte. Vyznačujú sa vysokým počtom slnečných dní, pričom neúrodná púštna pôda sa nevyužíva na poľnohospodárske účely. Aj keď obava, že solárne farmy zlikvidujú vegetáciu a predstavujú riziko pre ekosystémy, patrí k predsudkom.

V Nevadskej púšti v USA sa buduje aj Copper Montain Solar – s výkonom 48 MW to bude momentálne najväčšia solárna elektráreň na svete. Pre zákazníka Sempra Generation ju vybuduje už spomínaná spoločnosť First Solar a vyprodukovaná energia by stačila na zásobovanie asi 30 000 domácností. Sempra Generation už neďaleko Las Vegas prevádzkuje solárnu elektráreň s výkonom 10 MW, takže v novom projekte zužitkuje svoje skúsenosti. Významnú referenciu First Solar nájdeme však aj v EU v podobe fotovoltaickej elektrárne s výkonom 40 MW, ktorá sa rozprestiera na ploche vyše 100 hektárov vo Waldpolenzi vo východnom Nemecku.