Slovenčina (Slovenská republika)GermanEnglish (United Kingdom)
Bez elektriny to už nepôjde
Či sa nám to páči, alebo nie – je to jasné. Stali sme sa zajatcami svojho vlastného vynálezu – elektrickej energie.Je veľmi veľa vecí, o ktorých už aj prestávame tušiť ako veľmi ich potrebujeme, až kým sa nestane celkom banálna vec – kým nedôjde k prerušeniu dodávky elektrického prúdu. Vtedy v našich domácnostiach nastávajú malé i väčšie katastrofy - koláče, ktoré pečieme v elektrickej rúre ostanú nedopečené a spľasnuté, po ceste do pivnice, kde ideme predsa len skontrolovať, či to nie je v našich poistkách dobre že nespadneme dolu hlavou, lebo nevidíme na schody, náš plynový kotol má, žiaľbohu elektrickú reguláciu.
Mikrovlnka ostáva mrazivo chladná, chladnička zasa vlažná a ani suseda, ktorá sa nás prišla opýtať, či ani my nemáme elektrinu sa k nám nedozvoní. Namiesto na televízor môžeme pozerať tak akurát z okna na ulicu ale aj tento program pohasne po západe slnka, lebo ak nefunguje pouličné osvetlenie, tak neuvidíme nič. Scenár ako z katastrofického filmu a pritom sa v podstate nič vážne neudialo – iba elektrický prúd nenapreduje sieťou rozvodov tak, ako by mal a veľmi si oddýchneme, keď sa chyba rýchlo nájde a odstráni. Elektrický prúd by mal totiž byť dodávaný do našich domácností tak, aby jeho spotreba a využitie boli optimalizované, čo patrí do právomoci odborníkov s príslušnou kvalifikáciou.
Pokiaľ sa jedná o novostavbu je úloha elektrikárov možno trocha jednoduchšia, ako v prípade rekonštrukcií starších budov. Musia pritom vychádzať z požiadaviek stavebníka, ktorý by už mal vedieť aké elektrické zariadenia a spotrebiče by chcel mať v svojej domácnosti nainštalované. Ide hlavne o to, aby bolo rozhodnuté o „veľkých žrútoch“ elektriny, - teda o tom, či chceme vykurovať elektrickou energiou, či budeme hrdými majiteľmi umývačky riadu, alebo sporáku s elektrickou varnou doskou, bazénu, vírivky, sauny, klimatizačnej jednotky, elektrického bojlera, alebo vysvietenej príjazdovej cesty a podobne.
Naše požiadavky by sme si mali spísať a informovať sa na najbližšej pobočke energetických závodov v našom kraji o možnostiach, ktoré máme. Tu nám môžu odporúčať okrem iného aj najvýhodnejšou sadzbu, alebo, naopak, vôbec nám nemusia povoliť využívať napríklad kúrenie na elektrickú energiu, pretože práve v danej oblasti je elektrická sieť preťažená. Ak však na naše požiadavky dostaneme kladné vyjadrenie, môžeme prikročiť ku konkrétnej projektovej dokumentácii a následnej realizácii. Laikov bude okrem ceny a kvality prevedenia realizácie zaujímať predovšetkým fakt, kde a prečo chceme mať situované vypínače a zásuvky – hoci, samozrejme aj na to existujú prísne normy a pravidlá, hlavne čo sa týka priestorov kúpeľne a kuchyne. Vnútorné rozvody elektrickej energie by mali byť z medených vodičov, alebo káblov, môžu byť aj z hliníka, ale hliník je pomerne krehký, láme sa a v ohyboch môže tiež prichádzať k ich deformácii.
Rozvodná sieť musí mať z bezpečnostného hľadiska samostatný ochranný vodič a realizátori musia dbať aj na dokonalý a kvalitný spôsob ako pracovného, tak ochranného uzemnenia a celej elektrickej sústavy, čo je vyslovene práca, ktorú treba naozaj zveriť odborníkom. Celá sústava by mala byť dimenzovaná tak, aby nedochádzalo k jej maximálnemu vyťaženiu, hoci to v konečnom dôsledku môže naoko znížiť cenu realizácie, navyšujeme tým riziko vzniku požiaru elektrického vedenia. Bez elektrickej energie si dnešný život už ani nedokážeme predstaviť, ale až po dodržaní všetkých bezpečnostných predpisov tak získame výhodného spojenca a nie tichého nepriateľa, ktorý číha na našu chybu, aby nám ju tvrdo oplatil.